
12 січня 2024 року у ЗУНУ за участі колективу кафедри екології та охорони здоров՚я, фахівців обласних управлінь екології, гідрометеорологічної служби, профільної державної інспекції, органів самоврядування, підрозділів НАН України, проєктних організацій та бізнесу, відбувся круглий стіл на тему «Екологічна стратегія в умовах воєнного часу та виконання умов євроінтеграції». За ініціативою стейкголдерів екологічних освітніх спеціальностей, з метою ефективного опрацювання озвучених ідей та рекомендацій, розгляд питань вилився у проведення розширеного засідання кафедри екології та охорони здоров՚я.
У процесі обговорення було відзначено критично низьку екологічну компетентність більшості громад та їх необізнаність із сучасним законодавством, що призводить до суттєвих порушень вимог захисту довкілля, слабкого застосування інституційних можливостей держави та ЄС, зокрема не включення природоорієнтованих об’єктів до планів управління річковими басейнами, місцевих екологічних програм, відсутності застосування процедур стратегічної екологічної оцінки при розробці планів розвитку громад, неготовності до впровадження процедур управління відходами.
Присутні зазначили, що Україна володіє значним біоенергетичним потенціалом, що може забезпечити створення галузей з виробництва біогазу, біометану, а також поширення біоенергетичних установок різної потужності як у сільському господарстві (у моделях «енергетичних островів», а також для утилізації органічних відходів тваринництва). Окремої уваги потребують енергетичні дослідження сировини для біогазового виробництва.
Учасники обговорення дійшли спільної думки у тому, що такий стан справ вимагає посилення освітнього супроводу діяльності насамперед громад в екологічній сфері. З цією метою ЗУНУ впровадив бакалаврський та магістерський рівень підготовки спеціалістів за напрямами «Екологічна безпека та охорона навколишнього середовища» та «Екологія та біоекономіка» із залученням досвідчених практиків та науковців. Свою діяльність значно активізувала лабораторія хімії та екології довкілля, створена зокрема в результаті взаємодії ЗУНУ із експертними установами США.
Учасники науково-практичного столу домовилися про спільні зусилля з активізації роз’яснювальної роботи в області, посилення взаємодії між собою, впровадження нових технологій проєктної діяльності на рівні регіону, громад, підприємств.
Також запропоновано звернутися до усіх зацікавлених осіб з проханням надсилати свої рекомендації стосовно освітніх екологічних напрямів на електронну адресу кафедри екології та охорони здоров’я навчально-наукового інституту інноватики, природокористування та інфраструктури: kaf_aea@wunu.edu.ua